Podte do kralovstva vciel v skanzene v Kralovej pri Senci

Poďte do kráľovstva včiel v skanzene v Kráľovej pri Senci

 

paseka vcelin

 

Viete, kto boli brtníci a prečo naháňali strach aj tureckým vojskám?

Koľko včiel sa zmestí do jedného úľa a za koľko medu sa dal v stredoveku vykúpiť jeden otrok?

Poďte do kráľovstva včiel v skanzene v Kráľovej pri Senci

 

paseka vcelin

 

Viete, kto boli brtníci a prečo naháňali strach aj tureckým vojskám?

Koľko včiel sa zmestí do jedného úľa a za koľko medu sa dal v stredoveku vykúpiť jeden otrok?

O včelách a včelárstve kedysi a dnes sa dozviete vo včelárskom skanzene v Kráľovej pri Senci.

 

Kráľová pri Senci je už skoro sto rokov kráľovstvom včiel. Na Včelárskej paseke je Múzeum včelárstva na Slovensku a v sobotu 12. augusta sa tam za včelami vyroja nielen včelári, ale aj hŕba detí a ich rodičov.
Včelárska paseka oslávi svoje 85. výročie existencie pútavým programom. Návštevníci okrem krásnych úľov starých aj niekoľko storočí uvidia prijímanie do brtníckeho cechu, scénky z histórie včelárstva, detské súťaže a krásny folklórny program.
„Brtníci boli významní ľudia, mali svoje cechy a ľudia si ich vážili. V každom vojsku boli v prvých radoch a báli sa ich aj Osmanské vojská,“ hovorí Milan Rusnák, predseda bratislavského regiónu včelárov.
„Brtníci museli byť v dobrej kondícii a vedeli zaobchádzať s kušou – jednu menšiu požívali, aby si vystrelili lano na strom a druhú, väčšiu mali na medvede,“ vysvetľuje.
Pred brtníkmi utekali aj Turci a keď zapojili do boja aj včely, bitka bola vyhraná! Med bol v stredoveku natoľko cenený, že za nádobu medu Osmani vymenili jedného človeka – otroka.
Na Včelárskej paseke sa detský program začína od 8. do 12. hodiny. Deti si vyskúšajú beh vo vreci, ale aj výrobu rámikov do včelích úľov. Budú hľadať Pálfiho poklad, lebo včely sa usadili na bývalých grófskych pozemkoch.
Potom si vylezú na chodúle a prebehnú sa okolo Kráľovej, ale už po svojich. Po celý deň budú predvádzať svoju prácu remeselníci, ktorí súviseli s včelárstvom. A takých profesií nie je málo!
Brtníci ako pôvodní včelári zbierali med v lese a potrebovali sekerky aj kuše, aby vyliezli na strom za svojimi brtami a včelami. Tesári pre nich vydlabávali úle.
Košikári plietli pre včely koše. Tkáči im chystali šaty – pracovné aj slávnostné. Pernikári med kupovali a bylinkári pridávali do čaju, aby sa liečivé účinky znásobili.
Páni mali z jedného litra medu tri litre medoviny. No a v kláštoroch okrem medu radi využívali sviečky z vosku – nedymili a mali k duchovnému svetu blízko.
Odhalená pamätná tabuľa spomína na Štefana Závodníka, včelára, ktorý dodával „kyslík“ aj Štúrovi. „V časoch, keď sa nedarilo, vedel vliať novú energiu a bol veľkým propagátorom včelárstva,“ vysvetľuje Milan Rusnák.
Samotná budova múzea, na ktorú bude tabuľa osadená, vznikla v roku 1930 a ašpiruje na národnú kultúrnu pamiatku. Včelársku paseku otvorili v roku 1932 ako centrum včelárov z celého Slovenska.
V kultúrnom programe vystúpi Terchovská muzika z Dolniakov, fujarista Marián Plavec, folklórny súbor Viničan, Važina zo Šoporne, aj Sebechlebskí hudci. Všetci v dobovom oblečení a všetci s pesničkami o včelách alebo o mede.
Včelárska paseka leží medzi Sencom a Sládkovičovom. Skanzen vystavuje unikátne zbierky úľov, používaných už v sedemnástom storočí.
V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja včelárstva.

 

Rozhovor s Milanom Rusnakom o Paseke vyšiel na https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clanok/437979-nas-tip-v-kralovstve-vciel-v-skanzene-v-kralovej-pri-senci/